Artysta

kIRk

kIRk_fotMGrabski
03 Cze 2015, 18:28:47

kIRk to zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej. Grupę tworzy trzech muzyków: Paweł Bartnik (elektronika), Olgierd Dokalski (trąbka) i Filip Kalinowski (gramofon). 

Każdy z nich wyrastał na innych brzmieniach, każdy podchodzi do dźwięku nieco inaczej. Płaszczyzną porozumienia jest dla nich improwizacja, która pozwala wyjść daleko poza ograniczenia gatunkowe. Tu prym wiedzie intuicja i umiejętność prowadzenia dialogu. Owocem jest muzyka pełna organicznej dramaturgii, nieskażona oczywistością.


O progresywne myśleniu i rewolucyjnym podejściu międzymiastowego składu
w ciepłych słowach wypowiadali się między innymi lider Swans – Michael Gira, pionier future-jazzowej trąbki Nils Peter Molvaer i matka chrzestna nowych brzmień Mary Anne Hobbs. Oba albumy zespołu zajmowały wysokie miejsca we wszystkich podsumowaniach płyt roku 2011 i 2013, a Gazeta Wyborcza i portal Culture.pl wymieniają kIRk w swoich zestawieniach najciekawszych krajowych zespołów niezależnych. Przez lata działalności trio współpracowało z brytyjskim gigantem techno Si Beggiem i afrykańskim raperem Artem Melody, a także gościło na opiniotwórczym brytyjskim portalu muzycznym The Quietus, w legendarnym, berlińskim klubie Tresor i na scenach takich festiwali jak OFF, Open’er czy Satta Outside.

Twarde, elektroniczne bity osadzone w organicznej strukturze. Rozedrgana trąbka wybrzmiewa wspólnie z chropowatym, brudnym samplem. Techniczna dokładność splata się z jazzowym wolnomyślicielstwem i hip-hopową bezkompromisowością. Każdy ich koncert to continuum dźwiękowe. kIRk wpierw buduje rozedrganą przestrzeń, by móc potem deformować ją i przeistaczać w coraz to nowe kompozycje. Chodzi o poszerzenie granic ekspresji, o scalenie brzmienia syntetycznego i organicznego.


Dyskografia:

Hitch Hike Fuckerzzz (Neue Heimat 2004)

Droga na Ostrołękę (Noodles Institute of Technology 2005)

Pitchy Pitch (Coin Operated 2006)

Na ramię broń (Ghettofuck 2007)

Karton+ (Ghettofuck 2007)

About Simple Things (16 Wersów 2009)
Msza święta w Brąswałdzie (InnerGuN 2011)

Pył (Memories of the Ghost 2012)

Zła krew (InnerGuN / Oficyna Biedota 2013)

III (Asfalt Records 19. 06. 2015)


info@kirkband.com

www.facebook.com/kirkband

www.soundcloud.com/kirkkirk

Kategorie: kIRk

comments powered by Disqus